Mit érdemes tudni egy családi cég életciklusairól? Hogyan működik egy családi vállalkozás?
Hogyan lesz a vállalkozásból családi cég?
Családi vállalkozás akkor lesz egy átlagos vállalkozásból, ha maga a vállalkozás tulajdoni hányadának legalább 51%-a egy család kezében van és ezen felül minimum egy családtag aktívan részt vesz a cég irányításában, vagy egyéb operatív feladatokban.
Ez a gyakorlatban úgy nézhet ki, hogy egy személy eleinte egyedül próbál egy projektet sikeresen üzemeltetni és fejleszteni, ekkor lép be az evidens elgondolás, hogy az első relatív sikerek utáni bővülést meglovagolva, további növekedést a legkézenfekvőbb úgy elérni, hogy a létfontosságúvá vált humán erőforrást a hozzá legközelebb állókból próbálja feltölteni. Ennek a személyes bizalmon túl financiális okai is lehetnek, hiszen egy, a vállalkozóhoz közelebb álló személyekből álló közeg érdekeltebbé válhat a vállalkozás sikerében, mint egy „outsider”.
Milyen sajátosságai vannak a családi vállalkozásoknak?
A családi cégek különlegesek, hiszen egyesítik a szeretet- és összetartásvezérelt család és a sikerorientált vállalkozás érdekeit.
A családi és az üzleti érdekek között meghúzódó alapvető ellentétben rejlik a családi vállalkozások legfőbb egyedisége.
A családi vállalkozások annyiban eltérnek az egyéb gazdasági társulások felépítésétől, hogy annak köszönhetően, hogy egy markáns társadalmi egység (család) homogén „masszája” alkotja, belső struktúrája és a benne tevékenykedők közösségi élménye alapvetően sikerre predesztinálja.
A családi vállalkozások szervezete alapvetően informális, a struktúrához való kapcsolódások lazák, a projekt sikere iránt leginkább érdekelt személy a tulajdonos, azonban az őt követő személyek hierarchikus helyzete nem állandó, egy-egy a cég portfóliójában történő változtatás is alapvetően más személyiségű alkalmazottat kíván.
A cég belső kommunikációjában a tulajdonoson keresztül futnak össze a szálak, ő minden részfeladathoz ért, és mindent tud, ami a vállalkozás belső életében zajlik. A többi céghez képest szignifikáns különbség a család erőforrásainak (mind pénzbeli, mind humánerőforrás szempontjából) maximális becsatornázása a vállalkozás működtetésébe.
Milyen belső kockázatokat hordoz a családi cég?
A vállalkozás életében kiemelt fontosságú a családi élet. A családi értékrend, kapcsolatok, konfliktusok befolyásolják a cég működését. A hatás kölcsönös, mivel a vállalati életben felmerülő problémák visszaköszönnek a család belső életében, így kihatással van a családi miliőre is. Ez az összefonódás az élet két különböző területe között lehet a családi vállalkozás legnagyobb ereje, de ez okozhatja a bukását is.
Belső konfliktusok esetén, a cég és a családi kohézió is megborulhat. Extrém esetben egy a családot ért bármilyen negatív aktus a cég jövőjét is befolyásolhatja.
A családi vállalkozások életciklusai, kritikus pontok a családi cégek életében
Egy induló vállalkozás dilemmája a személyes álom és a gazdasági racionalitás közötti szakadék áthidalása. Az egyértelműnek tűnő döntési helyzet a valóságban sokszor problematikus, a hideg üzleti realitások sokszor felülírják a projektben való szenvedélyes hitet, és fordítva.
Az induló szakasz alapvetően üzletileg és portfóliókezelés szempontjából az innovációra épülő periódus aranykora. A felmerülő piaci rés megkeresése izgalmas és gyümölcsöző időszak színtere a szervezetben.
A kezdeti szakasz után következik a strukturális átrendezés időszaka. A piaci terjeszkedés hatására a termékportfólió növekedésnek indul, és ennek a szervezeti hátterét bürökratikusabb ügymenettel hatékonyabb biztosítani. Ekkor a cégtulajdonos vállalati managementet hozhat létre, ahol kvázi ügyvezetőként funkcionál tovább. Stratégiai tervezést kell kialakítania, aminek célja, hogy a korábbi túlélést biztosító hozzáállást felválthassa a középtávú üzleti célok kialakítása és megvalósítása. Ebben a szakaszban a vállalkozás átlép egy fejlettebb szintre, amikor a kezdeti sikerekben kulcsfontosságú innováció tetőzése után a cég szükségszerűen konszolidálódik. Ennek köszönhetően a vállalkozás portfóliója állandósul, ami által az a kezdeti lendület megtörik, és a fejlődési pálya megáll.
Kritikus pont lehet ezen cégek életében a szükségessé vált új munkaerő felvétele is. A túlzottan a személyes ismertségre szorítkozó mentalitás könnyen abba a hibába viheti a céget, hogy nem a megfelelő szakemberek rendszerbe történő becsatornázását tartja prioritásnak, hanem a már meglevő és a kisebb piacon már bizonyított személyek képességeiben való túlzott bizalmat. A megfelelő humánpolitika kialakítása kellő rugalmasságot igényel, adott esetben saját szeretteivel való konfliktus vállalása is kívánatos lehet az ehhez való ragaszkodásban.
Szintén „neuralgikus pont” lehet egy családi cég életében a generációs problémák áthidalása. A generációváltás a családi vállalkozások speciális vezető váltása, amikor is a felnőtté érett gyerek átveszi a vállalkozás irányítását.
A generációváltás egy folyamat. Az utód egész kis korától kezdve szocializálódik a vállalati környezetben, majd fokozatosan feladatokat is vállal, míg végül vezetővé érik. Ennek az utánpótlásnak az elmaradása azonban szükségszerűen a vállalkozás sorvadásához végül a megszűnéséhez vezet. Magyarországon a családi vállalkozások létrejöttének aranykora a rendszerváltozás időszakához köthető. Az akkor aktív vállalkozók természetes öregedése így kihatással lehet a cég túlélésére is megfelelő utánpótlás híján.
Milyen támogatásra van szüksége a családi cégeknek?
A családi vállalkozások támogatása illetve helyzetbe hozása alapvetően kormányzati feladat. Ennek megfelelően a mindenkori politikai közbeszéd és kampánytémák egyik elmaradhatatlan eleme. Közhelyszámba megy már ugyan, de a családi vállalkozások szerepe a magyar GDP-re vetíthetően stratégiai jelentőségű.
A családi cégek a magyar kkv-szektor 58%-át teszik ki egy a BGE (Budapest Gazdasági Egyetem) munkatársai által jegyzett kutatása szerint.
Ezen vállalkozások egyik versenyelőnye a nemzetközi nagyvállalatokkal szemben éppen a helyi beágyazottság lehet. Ebből kifolyólag politikailag könnyen marketingelhető ügy a családi vállalkozások támogatása. A gyakorlatban nem mindig visszaköszönő kampányfogások szimpatikussá tehetnek egy-egy politikai aktort aki ezt a zászlajára tűzi, nem kizárólag a vállalkozásokban érdekelt személyek körében, hanem a lakosság alapvetően a helyi ügyek iránt elkötelezett széles rétegeiben is.
A gyakorlatban elengedhetetlen támogatások szükségessége így kiemelt lehet a munkahelyteremtő és megtartó intézkedések foganatosításában is. A családi cégek számára nyújtott járulékkedvezmények nem kizárólag a foglalkoztatottság szempontjából kiemelt jelentőségűek, hanem a gazdaság kifehérítésének többévtizedes vágyának szempontjából is.
A nemzetközi cégek technológiai erőfölénye nyomasztóan hathat a kisebb gazdasági szereplőkre. Ennek a differenciának a csökkentésére irányuló intézkedések meghozatala így elodázhatatlan. A különböző adókedvezmények a tárgyieszközbeszerzésre így nagyban segíthetnék a családi vállalkozások fennmaradásának és prosperálásának a lehetőségét is. El nem hanyagolható eszköz lehet a vállalkozások segítésének folyamatában a különböző banki hitelek családi vállalkozásokra szabása.
Hatékony eszköz lehet még a vissza nem térítendő hitelek és kedvezményes kölcsönök bizonyos feltételek esetén történő jóváírása. Különböző adóvisszatérítések, illetve munkáltatói járulékok csökkentése szintén a túlélés és a prosperitás zálogai lehetnek ezen vállalkozások számára.
Könyvek és források a családi cégekről
Peter Leach- Családi vállalkozások
Aaron Shapiro- Felhasználók, nem vevők
Adam Lashynsky- Az Apple kulisszatitkai
Gyakran Ismételt Kérdések
A családi vállalkozások a cégek egy egészen speciális részét képezik. Egyediségük a pénzügyeikben és külső megjelenésükben egyaránt markánsan megmutatkozik. A családi vállalkozás lényegében a család, mint kohéziós erő megjelenése az üzleti környezetben.
A kockázatok alapvetően hasonlóak a többi céghez képest. Erős kockázatot rejt a vállalkozás „öröklése”, ha a vállalkozás „spin doctora” bármilyen módon kiesik a rendszerből, azt egy örökösnek kell átvennie, ennek hiánya végzetes a vállalkozás jövője szempontjából.
A családi vállalkozások sikeressége létfontosságú egy ország számára. Elengedhetetlen ezen cégek támogatása kedvezményes hitelkonstrukciók, kedvezményes tárgyieszközbeszerzések és a munkahelymegtartó és teremtő támogatások révén.