A családalapítás és a gyermekvállalás életünk egyik legörömtelibb időszaka, ami azonban tele van bizonytalanságokkal, kérdésekkel és új kötelezettségekkel. Mindannyiunk életében vannak olyan kérdések, amelyeket a legtöbben el akarunk kerülni vagy el akarunk halasztani, de a gyermekeink vagy unokáink jövőjének biztosítása nem tartozhat ezek közé. Bár kellemetlenül érezhetjük magunkat saját elmúlásunkra gondolva, fel kell készülnünk arra is, hogy gyermekeinkről vagy unokáinkról akkor is gondoskodhassunk, ha mi már nem leszünk velük.
Ebben a cikkben azokról a gyakorlati megoldásokról fogunk beszélni, amelyek segíthetnek gondoskodni gyermekeink vagy unokáink jövőjéről, támogatást nyújtanak nekik, és egy kiszámítható és biztonságosabb életet biztosítanak számukra.
Egy szülő elvesztése mindig fájdalmas, de gyermekkorban különösen nehéz. Az átélt óriási traumán túl a gyermekek egész jövőjét leginkább befolyásoló két terület a felügyeleti jog kérdése, illetve a rájuk szállt vagyon eredményes kezelése, pénzügyeik intézése addig, amíg ők erre önmaguk nem lesznek képesek.
Az egyik szülő elvesztése esetén a gyermek felügyeleti jogának kérdése egyértelműbb, a legtöbb esetben az életben maradt szülő kapja meg a teljes felügyeleti jogot. Csak kivételes esetekben és egy nagyon bonyolult, hosszadalmas eljárás keretében térhet el a bíróság ettől a gyakorlattól, de ez nagyon ritka. Mindkét vér szerinti szülő halála esetén és végrendelet hiányában azonban a bíróság kezébe kerül teljes mértékben a gyermekfelügyet kérdése és nagy valószínűséggel azokhoz kerül a felügyeleti jog, akik a gyermekkel a legszorosabb rokonságban állnak, és szoros, már meglévő és bizonyított kapcsolatban állnak velük (nagyszülők, nagynénik, nagybácsik vagy unokatestvérek). Az előbb említett kritériumoknak megfelelő családtag hiányában a családi barátok jöhetnek még gyámként számításba.
Ahhoz, hogy biztonságban tudjuk gyermekeinket és biztosak lehessünk abban, hogy halálunk esetén olyanok gondoskodnak majd róluk, akikben maximálisan megbízunk, időben fel kell készülünk, és gondoskodunk kell arról, hogy legyen egy végrendeletünk, amelyben megnevezzük azokat, akik gyermekünk törvényes gyámjai lehetnek. Ezzel a döntéssel nemcsak sok nemkívánatos következménytől óvhatjuk meg gyermekünket, hanem biztonságot teremthetünk a számára egy nagyon nehéz időszakban is.
A felügyeleti jogon kívül a szülők által felhalmozott vagyon kezelése és a vagyon jövőbeni felhasználása az a másik fontos kérdés, amely alapjaiban meghatározhatja a gyermekek jövőjét. Csak az egyik szülő halála esetén egyértelműbb a válasz erre az esetre. Mindkét szülő tragikus elvesztése alkalmával azonban ez a kérdéskör is kiemelt jelentőséggel bír. A 18 éven aluli gyermekek nem férhetnek szabadon hozzá az általuk megörökölt vagyonhoz, ezért nagyon fontos még időben gondoskodni arról, hogy a rájuk szállt értékeket megfelelően kezeljék és gondozzák, az megtartsa és lehetőség szerint növelje is értékét, és abból a gyermekek vagy unokák szükségleteit a legteljesebb mértékben kielégítsék.
Végrendelet vagy bizalmi vagyonkezelés hiányában a tizennyolc év alatti gyermekek számára a bíróság gyámot jelöl ki, aki szigorú ellenőrzés mellett felügyelheti a pénzeszközök felhasználását, és jogosult a pénzkezelésre. Ez egy összetett eljárás, és az eszközökhöz való hozzáférés – még ha az a gyerekek számára szükséges is – nehézkes. Ezen túlmenően arra sincs ebben az esetben lehetőségünk, hogy meghatározzuk hogyan kezeljék és költsék el a pénzt majd gyermekeink, amikor hozzájutnak ahhoz. A legtöbb gyerek még nem elég érett vagy felelősségteljes ahhoz, hogy teljesen önállóan felügyelje pénzügyeit, amikor eléri azt a kort, amikor hozzáférhet a szüleitől vagy nagyszüleitől örökölt vagyonhoz. A gyakorlat azt mutatja, hogy az ilyen esetekben sajnos rendkívül magas a vagyon elherdálásának kockázata.
Egy végrendelet elkészítése vagy egy bizalmi vagyonkezelési struktúra felállítása minden szülő számára fontos lépés gyermekei vagy unokái jövőjének biztosítása érdekében. Következésképpen ezt a lehető legkorábban meg kell tenniük, és nem szabad elfelejteni az évek múlásával felülvizsgálni és módosítani ezeket a dokumentumokat, hogy azok mindig naprakészek legyenek. Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy a legjobb módszer egy szakember bevonása, aki megteszi a szükséges óvintézkedéseket, és gondoskodik arról, hogy a végrendelet vagy a bizalmi vagyonkezelés megfeleljen minden jogszabályi követelménynek, nem hagyva teret az esetleges támadásoknak.
Azok számára, akik az évek során nagyobb vagyont halmoztak fel, egy végrendelet elkészítése önmagában nem feltétlenül a legjobb út. Hiába van ugyanis egy jól megtervezett végrendelet, az sem tud teljeskörű garanciát nyújtani, hiszen bíróságon, peres úton támadható, amely így hosszú évekre blokkolhatja a vagyonátadást. A legtöbb esetben az optimális megoldás az, amikor az örökhagyó (esetünkben a szülők vagy a nagyszülők) még életükben rendezik a vagyonuk sorsát. Erre egy bizalmi vagyonkezelési struktúra kialakítása az optimális megoldás, hiszen az tudja garantálni azt a biztonságot, rugalmasságot és ellenőrzést, amivel saját elképzeléseik szerint gondoskodhatnak gyermekeikről és unokáikról, akár egész életükben.
A bizalmi vagyonkezelés legfontosabb előnyei a gyermekek számára a szülők elvesztése esetén:
– Egy rendkívül nehéz időszakban tiszta helyzetet teremthet a gyerekek és a róluk gondoskodók számára
– A gyerekekről a szülők kívánsága szerint lehet továbbra is gondoskodni
– A gyermekek öröksége a szülők által kijelölt képzett vagyonkezelő (és nem harmadik személy) kezében lesz, így az a szülők által a vagyonkezelői dokumentumokban meghatározott célokat szolgálja.
– A gyerekek és a gyám könnyebben hozzáférhet a költségek fedezésére szolgáló eszközökhöz
A hagyatéki eljárással kapcsolatos tudnivalókról ebben a cikkünkben olvashat részletesebben: https://alianthungary.com/hogyan-kerulhetjuk-el-a-hagyateki-eljarast/