A bizalmi vagyonkezelés elsődleges célja a vagyon hosszútávú védelmének kialakítása és biztonságos átadása a következő generációk számára úgy, hogy közben megőrizze és lehetőség szerint növelje is annak értékét, valamint maximalizálja a törvényesen elérhető adóelőnyök mértékét. A címben feltett kérdésre a válasz tehát a következő: a BVK biztonságos környezetet teremt a vagyonnak és közben gondoskodik annak értékmegőrzéséről és értéknöveléséről is.
A bizalmi vagyonkezelés 2014-es magyarországi bevezetésével egy olyan jogi konstrukció került be a hazai gyakorlatba, amely a nagyobb vagyonnal rendelkező magánszemélyek és családok számára megoldást kínál arra, hogy felkészüljenek a vagyonuk alkotta kihívásokra és maximálisan ki tudják használni az abból fakadó lehetőségeket is.
A bizalmi vagyonkezelés egy hárompólusú jogi struktúra, amelynek szereplői: a vagyonrendelő, a vagyonkezelő és a kedvezményezett(ek). A vagyonrendelő a vagyon eredeti tulajdonosa. Ő adja vagyonát, vagy annak meghatározott elemeit bizalmi vagyonkezelésbe. A bizalmi vagyonkezeléssel megbízottat nevezzük bizalmi vagyonkezelőnek. Ő az, akinek a vagyonrendelő átadja a vagyonkezelésbe adott vagyonelemei tulajdoni jogát. Bizalmi vagyonkezelők lehetnek erre szakosodott vállalatok, illetve magánszemélyek is. A bizalmi vagyonkezelő a rá átruházott vagyont a vagyonrendelő által meghatározott irányelvek mentén kezeli és adja ki a szintén a vagyonrendelő által megnevezett kedvezményezetteknek. Kedvezményezett szinte bárki lehet, akit a vagyonrendelő meghatároz, akár lehet maga a vagyonrendelő is.
Minden olyan vagyonunkat bizalmi vagyonkezelésbe adhatjuk, amely értékkel bír és amely esetében a törvény lehetőséget ad a tulajdonjog átruházására. Többek között pénzt, értékpapírokat, ingóságokat, ingatlanokat, üzletrészeket és társaságokat is adhatunk bizalmi vagyonkezelésbe, a mezőgazdasági föld azonban kivétel, az nem adható bizalmi vagyonkezelésbe.
A vagyonelemek tulajdonjogának átruházása ennek a konstrukciónak a lényege, ezzel alakul ugyanis ki egy olyan önálló vagyontömeg, ami független a vagyonrendelőtől, a vagyonkezelőtől és a kedvezményezettől is, így biztosítva annak maximális védelmét.
A hazai törvényi szabályozás megteremtette annak a lehetőségét, hogy a vagyonrendelők megfelelő biztonsági garanciát kapjanak arra, hogy a vagyonkezelőkre átruházott tulajdonuk jó kezekben van. Az üzletszerű bizalmi vagyonkezelés a Magyar Nemzeti Bank engedélyéhez kötött tevékenység, amelynek megszerzéséhez nagyon komoly szakmai, személyi, tárgyi és pénzügyi feltételnek is meg kell felelni a vagyonkezeléssel foglalkozó professzionális társaságoknak.
Lehetőség van nem üzletszerű formában is végezni a bizalmi vagyonkezelést. Ilyen esetekben a vagyonrendelők jellemzően egy bizalmasukat teszik meg vagyonkezelőnek. A nem üzletszerű bizalmi vagyonkezelők csak egy kezelt vagyont kezelhetnek, nem kell rendelkezniük az MNB engedélyével és nem kell megfelelniük a fent említett nagyon szigorú személyi, tárgyi, szakmai és pénzügyi követelményeknek sem, de a kezelt vagyont az MNB nyilvántartásában rögzíteni kell.
Magán- és üzleti célú felhasználásra egyaránt alkalmas kereteket biztosít a bizalmi vagyonkezelés. Magáncélú felhasználásának talán legismertebb formái azok, amikor végrendelet vagy házassági polgárjogi szerződés alternatívájaként, valamint generációs vagyontranszfer céljából alkalmazzák. A vállalatfelvásárlások, illetve a közös vállalkozások pedig az üzleti célú felhasználás legjellemzőbb területei.
Függetlenül attól, hogy magán, vagy üzleti célra használják a bizalmi vagyonkezelést, a bizalmas pénzügyi és üzleti információk védelme mellett számottevő adóelőnnyel is kalkulálhatnak azok, akik ezt a jogi struktúrát választják. Mivel az adóterhek magánszemélyek és vállalkozások esetében egyaránt komoly költséget jelentenek, az optimális működés érdekében mindenképpen érdemes törekedni arra, hogy maximálisan kihasználjuk a törvényileg biztosított adóelőnyöket. Erre, alapos adótervezést követően, számos lehetőséget nyújt a bizalmi vagyonkezelés.
Fontos tudni, hogy a bizalmi vagyonkezelés nyújtotta előnyök maximális kihasználásához alapos tervezésre és egy felkészült, a teljes folyamatot átlátó szakmai csapatra van szükség. Ebben az esetben is igaz az, hogy ha időben cselekszünk, és alapos tervezés előzi meg a mi konkrét helyzetünkre és céljainkra kialakított konstrukció felállítását, akkor tudjuk a lehető legtöbbet kihozni a magunk és családunk részére ebből az izgalmas és hatékony jogi struktúrából.