A bizalmi vagyonkezelés elsősorban a nagyobb magán és családi vagyonok hosszú távú védelmének, értékmegőrzésének és gyarapításának az eszköze. Ez a sokszínű és igen rugalmas struktúra, gondos tervezés mellett, jelentős adóelőnyökkel is járhat mind a vagyonrendelők és a kedvezményezettek számára.
Ebben a cikkünkben azt a kérdést járjuk körbe, hogy hogyan működik, milyen előnyei és költségei vannak annak, ha a bizalmi vagyonkezelésbe helyezett vagyont (kezelt vagyon) vagy annak egy részét tartós befektetési számlára (TBSZ) helyezzük.
Amikor a vagyonvédelem mellett döntünk és megbízunk egy bizalmi vagyonkezelőt, hogy családunk és vállalkozásunk jövőjét, anyagi biztonságát szeretnénk valamilyen befektetéssel is megtámogatni, rendelkeznünk kell egy jól körvonalazott tervvel, hogy mi a befektetésünk célja és időtávja. Ha ez az időtáv 3 év felett van, akkor célszerű a befektetésünket Tartós Befektetési Számlára elhelyezni.
Mire jó a Tartós Befektetési Számla?
A tartós befektetési számla, rövidítve a TBSZ előnye, hogy a kezelt vagyon a kedvezményezettje részére meg tudja spórolni a befektetések után fizetendő 15%-os kamat- és árfolyamnyereségadót, ha a kezelt vagyon befektetéseit a TBSZ számlán tartja a megnyitás/vagyonrendelés évét követő 3-5 évig. A kezelt vagyon befektetési jövedelme adómentes. Ezáltal a kedvezményezett kifizetésének 15%-os SZJA fizetési kötelezettsége helyett 0%-os SZJA is lehet a TBSZ használatának igénybevételével.
Mekkora adókedvezmény érhető el a Tartós Befektetési Számlával?
3 év elteltével 10% adókulcsa van, az 5. év után pedig teljes egészében adómentes a rajta lévő befektetés. Abban az esetben, ha előbb szeretné a kezelt vagyon a TBSZ-en elhelyezett befektetéseit kivenni, akkor a teljes 15%-os adókulcs vonatkozik a tőkére és a hozamra.
Hogyan működik a TBSZ?
Minden évben egy kezelt vagyon részére egy TBSZ számlát tudunk nyitni. A nyitás évét gyűjtőévnek, vagy 0. évnek hívjuk. A számla költségeit a hatályos adott banki kondíciók határozzák meg, melyet a kezelt vagyon terhére számolunk el.
A gyűjtőévet követő 5. év elteltével lesz lehetőség arra is, hogy a TBSZ-en elhelyezett befektetésre vonatkozó kedvezményes adózást további 3, illetve 5 évre fenntartsa az ügyfél. Ebben az esetben a gyűjtőévet követő 5. év elteltével elért növekmény teljes összege tőkésedik, és csak az ezt követő hozamokra, nyereségre kell a TBSZ-re vonatkozó adókulcsokat alkalmazni. Ergo nincs új gyűjtőév, hanem a gyűjtőévet követő 5. év végén fennálló állomány úgy tekintendő, mint az ezen évben nyitott TBSZ-re befizetett összeg.
A TBSZ SZÁMLÁRA NYÍLVÁNOS BEFEKTETÉSI TERMÉK, EURÓPAI, AMERIKAI, MAGYAR RÉSZVÉNYEK, NYÍLVÁNOS BEFEKTETÉSI ALAPOK VÁSÁROLHATÓAK.
Milyen költségek vonatkoznak a TBSZ-re?
Számlavezetési díjjal, a kötések után tranzakciós díjjal, valamint állományi díjjal kell kalkulálni, ezek a hatályos banki kondíciók alapján kerülnek elszámolásra a kezelt vagyon terhére.
Hogyan tudjuk elhelyezni a kezelt vagyont?
A számlára forintban és devizában is lehet befizetni, és a számlán forint és deviza alapú befektetésekre tud megbízást adni a bizalmi vagyonkezelő.
Hogyan történik a kifizetés a számláról?
Amennyiben a 3. év elteltével a vagyonrendelési szerződés alapján a kedvezményezettek részére történik a kifizetés, úgy először meg kell állapítani, hogy teljes vagy részösszeget kíván kivenni. Amennyiben a teljes összeget kiveszi, a számla automatikusan megszűnik, ha csak egy részösszeget, akkor a kivett összegre arányosan kell a 10%-os adót megfizetnie a kedvezményezettnek. Itt is érvényes a befizetésekre vonatkozó alapszabály, hogy minimum 25 ezer forintnak maradnia kell a számlán. A ki nem fizetett rész további 2 évre meghosszabbodik. A nyitás évét követő 5. év utolsó napján a teljes összegre kérhető a kifizetés, ami után már nem kell adót fizetni a kedvezményezettnek.
Ha a fentiekben említett időpontok előtt bontjuk fel a TBSZ-t és adókötelezettség keletkezik, azt az adott évre vonatkozó adóbevallásodban kell bevallani és megfizetni, amennyiben kifizetés történik a kedvezményezettnek.
Mi a helyzet az osztalékkal?
A Budapesti Értéktőzsdén forgó társaságok esetében nincs osztalékadó, amennyiben a részvények a Tartós Befektetési Számlán vannak. Egyéb, külföldi részvények esetében a kifizető hely adójogszabályainak megfelelő mértékkel csökkentett, nettó összeget kapjuk a számlánkra. Amennyiben népszerű, amerikai osztalékrészvényeket helyeztünk el a számlán, akkor azokat mindenképpen célszerű TBSZ számlán tartani, ellenkező esetben a 15%-os osztalékadón túlmenően még 15,5%-os szociális hozzájárulást is fizetnünk kell.
(Fontos, hogy az adó és illetékfizetési szabályokat a vagyonkezelő előzetesen felméri ügyfelei részére, a leírtak csupán tájékoztató jellegűek.)
Milyen instrumentumok érhetőek el a TBSZ-en?
• Budapesti Értéktőzsde
• Amerikai és európai piacok – nyilvánosan jegyzett papírok
• Nyilvános befektetési jegyek, állampapírok
A megfelelő befektetés kiválasztását vállalatunk előzetes konzultációt követően végzi, rögzítve a vagyonrendelési szerződésben, és kizárólagosan a szerződésben rögzített kedvezményezettek részére jár el a jogszabályban meghatározottak szerint.
Végezetül kinek ajánlott a TBSZ?
Azon kezelt vagyonok részére, amelyek rendelkeznek kellő mennyiségű likviditással.