A vállalkozás indításakor kiemelten fontos, hogy a tevékenységi körnek megfelelő adózási formát válasszuk ki – ám könnyű eltévedni ebben az útvesztőben, és gyorsan találhatjuk magunkat olyan ijesztőnek tűnő helyzetben, hogy a nyereség nagy részét adózásra kell fordítani. Vagyonunk és jövedelmeink adózásának megtervezése egy elengedhetetlen lépés ahhoz, hogy elejét vegyük a felesleges kiadásoknak. Cikkünkben bemutatjuk az adóoptimalizálás és adótervezés előnyeit és célját.
Mit jelent az adóoptimalizálás?
Vállalkozóként vagy cégtulajdonosként rengeteget tehetünk saját lelki nyugalmunkért, ha a bevételek megtervezése mellett időt fordítunk a szükséges és kötelező kiadásokra is. Ebbe beletartozik az, hogy alaposan utánajárunk, milyen adózási formával kell számolni a helyes működéshez.
Egy rosszul megválasztott forma miatt nemcsak azon kaphatjuk magunkat, hogy a nyereségből sokat veszítünk a túl magas adó miatt, hanem a figyelmetlenség miatt a vállalkozás sem képes a tervezett tempóban növekedni. Magánszemélyként szerzett jövedelmünkkel kapcsolatban szintén hasonló a helyzet, különösen, ha vagyontranszfert (öröklés, generációváltás) helyezünk kilátásba.
Az adóoptimalizálás folyamata során – szigorúan a törvény adta keretek között – a lehető legalacsonyabb adóterhet próbáljuk elérni.
Mi a különbség az adótervezés, az adóelkerülés, az agresszív adóelkerülés és az adócsalás között?
Az adótervezés egy legális folyamat, amelyet még a vagyonunkat illető döntések (például cégalapítás, vagyontranszfer) előtt érdemes igénybe venni. A lehetőségek felmérésével ugyanis garantáltan nagyobb eséllyel választunk olyan adózási megoldásokat, amelyek a lehető legalacsonyabb adóteherrel járnak. Ennek eredménye az adóoptimalizáció, amivel a kötelező terheinket csökkentjük.
Az adóoptimalizációt sokan összemossák az adóelkerüléssel. Habár az adóelkerülést szokás definiálni úgy, hogy az adott adórendszeren belül alkalmazunk legális eszközöket előnyszerzésre, ennél árnyaltabb a kép. Az adóoptimalizáció ugyanis nem feltétlen jelenti azt, hogy egy jogi kiskaput akarunk kihasználni, csupán azt, hogy a vállalkozásnak megfelelően arányos adót akarunk kifizetni.
Az adóelkerülésben már van szándékosság. Visszaélésre gyanakodhatunk, amikor az érintettek olyan adókötelezettséget csökkentő konstrukciót követnek, amik legálisnak vagy éppen jogszerűnek tűnnek, ám valójában nem azok. Amennyiben a hiányosságokat valaki szándékosan szeretné kiaknázni, azt szokás agresszív adótervezésnek, valamint agresszív adóelkerülésnek nevezni. Ennek klasszikus példái az olyan, nemzetközileg is ismert, elsősorban online technológiai vállalatok (klasszikus példa a Google vagy a Microsoft), amelyek úgy nyújtanak szolgáltatást vagy árulnak termékeket adott országokban, hogy ezeken az érintett helyeken nincsen telephelyük, illetve jogi értelemben nincsenek jelen. Ezzel a nemzetközi adózási kiskapuval rengeteg multinacionális vállalat visszaélt. A jelenség olyan méreteket öltött, hogy az OECD külön létrehozta a BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) projektet, hogy segítsen az érintett országoknak visszaszorítani az agresszív adótervezést és adóelkerülést.
Adócsalásról (más kifejezéssel költségvetési csalásról) pedig akkor beszélünk, ha az érintett illegális eszközöket alkalmaz, és szándékosan titkolja valós tevékenységét a hatóságok elől, vagy feléjük direkt hamis adatokat vall be bevételeivel és kiadásaival kapcsolatban, ezzel csökkentve a rá eső adókötelezettségét. Ide tartozik például fekete vagy nem bejelentett foglalkoztatás, a jogtalanul igénybe vett kedvezmények, vagy a pénzmosás. Míg az agresszív adóelkerülés esetében legális vagy “szürke zónás” megoldásokról beszélünk, addig az adócsalás egyértelműen illegális tevékenység. A manapság szinte biztosan érkező lebukás “jutalma” vaskos pénzbüntetés vagy kimagaslóan nagy összegek esetén akár börtönbüntetés is lehet.
Mi az adótervezés célja?
Az adótervezéssel csakis előnyt szerezhetünk: a cél vele ugyanis az, hogy vagyon felhasználása közben az adót a lehető legjobban optimalizáljuk, vagyis minél kevesebb olyan adót fizessünk be, amit nem muszáj. Ez nem minősül adóelkerülésnek, hiszen jogunkban áll, hogy a számunkra legideálisabb legális adózási formát megkeressük, és éljünk a ránk vonatkozó kedvezményekkel.
Nagyobb magán és családi vagyonok esetében ideális megoldás a bizalmi vagyonkezelő bevonása. Ez nem csupán adóelőnyökkel járó konstrukció, de a vagyonkezelő emellett gondoskodik a vagyonelemek értékének megőrzéséről, valamint lehetőség szerinti gyarapításáról.
Adótervezés menete lépésről lépésre
Az adóelőnyökkel csak akkor tudunk élni, ha alaposan körül tekintünk a lehetőségek között, és időben megtervezzük azt szakértői támogatással. A folyamat során egy vagyonkezelési terv születik, amit pontosan kell követni ahhoz, hogy az adóelőnyök megvalósulhassanak.
A bizalmi vagyonkezelés a következő módon illik a képbe. Bizalmi vagyonkezelés esetén mindig van egy vagyontárgy tulajdonos, azaz a vagyonrendelő; egy bizalmi vagyonkezelő, aki lehet magán- vagy jogi személy; valamint egy kedvezményezett, aki a hozamból vagy a tőkéből részesül vagyonkiadás útján. Előbbi a vagyontárgyat átruházza utóbbinak a bizalmi vagyonkezelési szerződésben megkötött szempontok alapján – ez a bizalmi vagyonkezelés, ami megfelelő tervezés esetén nem jár adóterhekkel, akkor sem, ha a vagyon piaci érték alapján meghatározott. A kezelt vagyon adó és számviteli oldalról hasonlóan viselkedik, mint egy gazdasági társaság. Személyi jövedelemadóteher addig nem keletkezik, amíg a kedvezményezett kiadásban nem részesül.
- pont: A meglévő vagyonelemek átvilágítása, az adóoptimalizálás lehetőségeinek feltérképezése.
- pont: Az ennek alapján kiválasztott vagyonelemek bizalmi vagyonkezelésbe való transzferálása.
- pont: A kedvezményezett(ek) meghatározása.
- pont: A bizalmi vagyonkezelési struktúra segítségével az adófizetési kötelezettség csökkentése, elhalasztása, vagy a teljes adómentesség elérése.
Milyen előnyei vannak az adótervezésnek?
Amennyiben a vagyonrendelő és a kedvezményezett(ek) egyaránt magánszemélyek, , úgy a bizalmi vagyonkezelő által kezelt vagyon az adott adóévben társasági adómentességet élvez, amennyiben az adott adóévben csak befektetett pénzügyi eszközök, követelések, értékpapírok vagy pénzeszközök átvétele, birtoklása, hasznainak szedése vagy ilyen eszközzel kapcsolatos rendelkezési joga gyakorlása révén szerzett bevételt. Ilyen bevételnek minősül többet között a kapott kamat, részesedések, deviza swap és deviza átváltás során keletkező árfolyamnyereség, továbbá az opciókból és követelésekből származó nyereség és hasonló típusú jövedelmek.
Szintén társasági adómentesség érvényesül a bizalmi vagyonkezelő által kezelt vagyon tekintetében a kapott osztalék esetében, továbbá a bizalmi vagyonkezelő által kezelt vagyon élhet a bejelentett részesedésből származó társasági adóelőnyökkel is.
A fentieken túl, amennyiben a vagyonrendelő és a kedvezményezett(ek) egyaránt magánszemélyek, lehetőség van a bizalmi vagyonkezelő által kezelt vagyon számára tartós befektetési számlát is nyitni, amelynek következményeképpen a lekötött pénzből származó jövedelem személyi jövedelemadóterhe öt éves lekötés esetén nulla százalék, míg három éves lekötés esetén 10 százalék.
Összességében látható, hogy az adótervezés és adóoptimalizálás olyan legális tevékenységek, amelyekkel saját kiadásainkat tehermentesítjük, és ennek egyik legideálisabb formája a bizalmi vagyonkezelő bevonása.
Kérdések
- Mit jelent az adóoptimalizálás? Az adóoptimalizálás folyamata során arra törekszünk, hogy a legális keretek között elérhető legkevesebb adót fizessük be, kihasználjuk a törvények kínálta adómentességi lehetőségeket, valamint a különböző kedvezményeket. Magán- és céges vagyon esetén is remek megoldás az adó optimalizálása érdekében a bizalmi vagyonkezelő beiktatása.
- Mit jelent az adótervezés? A vállalkozások és magánszemélyek számára az egyik legjelentősebb kiadás az adó, ezért érdemes végiggondolnunk és megterveznünk, hogy egy adott időszakra vonatkozóan a vagyonunkhoz kapcsolódó tevékenységeinknek a lehető legoptimálisabb adózási formát válasszuk. Az időben elkezdett adótervezés hosszú távon biztosítja, hogy a lehető legalacsonyabb adózási kötelezettségeket kelljen csak kifizetni.
Az adótervezés legális? Mindenkinek joga van ahhoz, hogy megtalálja a számára legideálisabb adózási formát. Az adótervezés nem bűncselekmény, hiszen a magyar és uniós törvények kínálta adóelőnyöket, kedvezményeket, valamint az adómentességi lehetőségeket használjuk ki.