A családi vagyonok mértékének növekedése miatt hazánkban is egyre dominánsabban jelenik meg az igény az olyan vagyonkezelési szolgáltatások iránt, amelyek alkalmasak a nagyobb és összetettebb vagyonok hatékony kezelésére. A modern, tehetős családok a vagyon, a befektetések és a pénzügyek területén is összetett kihívásokkal szembesülnek. Ennek a komplexitásnak a kezelése magas szintű szakértelmet és állandó éberséget igényel, amelyre minden szempontból releváns megoldást egy Family Office tud kínálni.
Mi az a Family Office?
A Family Office lényegében egy olyan privát vagyonkezelő szervezet, amely a tehetős családok egyedi igényeihez igazított, személyre szabott pénzügyi, befektetési, adózási, számviteli és jogi szolgáltatások átfogó körét kínálja. A szolgáltatások jóval többet jelentenek a hagyományos vagyonkezelésnél és pénzügyi tervezésnél; kiterjednek a családi vagyon minden aspektusának kezelésére. A mai Family Office-ok gyakran többcsaládos irodák, amelyek egyszerre több tehetős családot is kiszolgálnak, és olyan tapasztalt szakértői csapattal állnak az ügyfelek rendelkezésére, amelyben számos terület specialistája megtalálható.
Kinek van szüksége Family Office-ra?
Minden nagy vagyonnal rendelkező család számára jelentős előnyökkel járhat egy Family Office létrehozása, különösen akkor, ha a család vezetője közvetlenül felelős a bonyolult és sokrétű pénzügyi feladatokért. A családi iroda a pénzügyi béke őrzője, amely éjjel-nappal biztosítja a család pénzügyire való odafigyelést, lehetővé téve azt, hogy a család vezetőjének fókusza ismét az üzletre koncentráljon és családtagjaival együtt élvezni tudja a megteremtett vagyon adta lehetőségeket.
A Family Office szolgáltatások
Az Aliant-Menyhei-Molnár-B. Szabó Ügyvédi Iroda senior partnerei a vagyontervezés és a bizalmi vagyonkezelés elismert hazai és nemzetközi szakértői, és egyben a Primus Wealth Family Office szolgáltatásokat nyújtó nemzetközi cégcsoport igazgatósági tagjai is. A Primus Wealth által nyújtott Family Office szolgáltatások a következő területekre fókuszálnak:
- Vagyontervezés: személyre szabott és mindenre kiterjedő megközelítést kínálunk, amely képes figyelembe venni az egyes családtagok egyedi igényeit is. Zökkenőmentesen integráljuk a komplexitást, a rugalmasságot és az agilitást a bonyolult pénzügyi stratégiák összehangolása érdekében.
- Pénzügyi tervezés és pénzforgalmi elemzés: A vagyonmozgás minden aspektusát alaposan megvizsgálva, aprólékos pénzügyi tervezéssel összehangoljuk a forrásokat a család céljaival, biztosítva a stabil pénzügyi hátteret.
- Célalapú befektetéskezelés: segítséget adunk a befektetések gondos kiválasztásában, biztosítva, hogy azok mindenben illeszkedjenek az Ön családjának konkrét céljaihoz és törekvéseihez. Ez a megközelítés egy célzott befektetési portfóliót eredményez.
- Vagyonvédelem és kockázatkezelés: gondoljon ránk úgy, mint a vagyona pénzügyi testőreire. Vagyonvédelmi és kockázatkezelési stratégiáink célja, hogy megvédjük vagyonát a károktól, a harmadik felektől érkező jogtalan követelésektől és precízen tudjunk navigálni az esetleges pénzügyi kockázatok között.
- Adótervezés: szakértő csapatunk segít eligazodni a magyar és nemzetközi adótörvények bonyolult világában, és azon dolgozunk, hogy minimalizáljuk Ön számára az adókötelezettségeket, miközben betartjuk a szabályokat és megfelelünk az összes jogi követelménynek.
- Privát banki tanácsadás: pénzügyi szakértőkből álló csapatuk segít kiválasztani az ideális privát bankot, amely nemcsak az Ön egyedi pénzügyi igényeinek felel meg, hanem gondoskodni képes családja portfóliójának gyarapodásáról is.
- Generációs vagyontranszfer: hagyatéktervezési és vagyontranszfer-tervezési szolgáltatásunkkal egy olyan struktúrát tudunk kialakítani, amely megteremti azt a kiszámítható és jogi biztonságot adó folyamatot, ami elengedhetetlen a családi vagyon generációk közötti átadásához.
- A család és a következő generáció pénzügyi felkészítése: tanácsadóink mentorként is rendelkezésre állnak, segítik a családtagok pénzügyi felkészítését és a következő generációk bevonását a családi pénzügyekbe.
- Jótékonysági és ajándékozási tervezés: szakértőink segítenek egy olyan jótékonysági és adományozási terv kialakításában, amely nemcsak a család értékrendjével, hanem pénzügyi és adózási stratégiájával is maximális összhangban áll.
- Jacht, magánrepülő és veteránautó management szolgáltatások: tanácsadóink végigvezetik Önt a teljes folyamaton, valamint segítünk egy olyan tulajdonosi struktúra kialakításában, amely optimalizálja az adóterheket.
- Adminisztrációs szolgáltatások: A színfalak mögött dolgozó szakembereink segítségével biztosítjuk az család pénzügyeivel kapcsolatos adminisztratív feladatok zökkenőmentes működését.
- Számviteli és pénzügyi beszámolási szolgáltatások: pénzügyi elemzőink a nyers pénzügyi adatokat ügyesen alakítják át olyan értő beszámolókká, amelyek lehetővé teszik az Ön számára, hogy megalapozott döntéseket hozzon.
A Family Office esetében a személyre szabott megoldások biztosítása kiemelt fontosságú, hiszen ez teszi lehetővé azt, hogy az egyes családok egyedi és sokrétű igényeihez és céljaihoz tökéletesen igazodó szolgáltatási kör kerüljön kialakításra. Egy ilyen gondosan kialakított és elkötelezett szakemberekből álló csapat a záloga annak, hogy a család a folyamatosan változó igényeinek minden esetben megfelelő kiszolgálásban részesülhessen.
A Family Office legfontosabb előnyei
Egy Family Office előnyei túlmutatnak a családi pénzügyek irányításának egyszerűsítésén, és az alábbi területeken is hatékonyan támogatják a családot:
- Kevesebb stressz: Az vagyonkezelés folyamata sokkal kevésbé lesz stresszes, mivel a Family Office szakértői átveszik a napi ügyek intézésével kapcsolatos felelősséget.
- Központosított ellenőrzés: A család minden pénzügyi vonatkozását egy helyen kezelik, ami szorosabb felügyeletet tesz lehetővé a család nevében dolgozó szakemberek számára.
- A privátszféra védelme: A Family Office-ok figyelemre méltó szintű védelmet biztosítanak azáltal, hogy korlátozzák a harmadik felek hozzáférését az érzékeny pénzügyi és üzleti információkhoz.
- Rugalmasság és gyorsaság: A Family Office-ok felkészültek arra, hogy rendkívüli helyzetekben is gyorsan kínáljanak megoldásokat, és ez olyan szintű rugalmasságot jelent, amelyet a hagyományos pénzügyi tanácsadók csak nehezen tudnak biztosítani.
Cikkünk következő részében azokat a magyar jogrendszer nyújtotta struktúrákat mutatjuk be, amelyek világszinten is páratlan lehetőséget teremtenek a Family Office-ok számára. A magyarországi Family Office szolgáltatások két legerősebb alappillére a Vagyonkezelő Alapítvány és a Hybrid Trust.
Vagyonkezelő Alapítvány a vagyon nyilvános elemeinek kezelésére
A magyar Family Office irodák struktúrájának egyik kulcseleme a Vagyonkezelő Alapítvány, amelynek elsődleges alkalmazása a vagyon nyilvános elemeinek – például a vállalatok és részvények – kezelésére fókuszál. A Vagyonkezelő Alapítvány hatékony eszköz a vagyon strukturálásához és megőrzéséhez, miközben számos további előnyt is biztosít.
Hybrid Trust a nagyobb diszkréciót igénylő eszközökre
Míg a Vagyonkezelő Alapítvány kiváló választás a nyilvános eszközök kezelésére, a Hybrid Trust egyedülálló megoldást kínál azoknak az eszközöknek az esetében, amelyek nem nyilvánosak. Ezen vagyontárgyak közé tartozhatnak befektetések, műgyűjtemények, készpénz és egyéb, diszkrétebb és bizalmasabb megközelítést igénylő eszközök.
A nyilvánosan látható és nem látható vagyonok elkülönítésével, valamint a Vagyonkezelő Alapítvány és a Hybrid Trust előnyeinek kihasználásával a magyar Family Office struktúra átfogó és személyre szabott megközelítést kínál a vagyonkezeléshez, és összhangban áll az ügyfelek privátszférájának védelmére és hatékony vagyonkezelésre irányuló igényeivel.
A Vagyonkezelő Alapítvány bemutatása
A Vagyonkezelő Alapítvány (VA) bevezetése előtt a magyar trust-ok és családi alapítványok voltak a vagyontervezés és vagyonkezelés elsődleges jogi megoldásai. A Polgári Törvénykönyv azonban korlátozta az alapítványokat abban, hogy a céljukhoz közvetlenül kapcsolódó tevékenységeken kívül más gazdasági tevékenységet is végezzenek. Ennek eredményeképpen a magyar trust-ok nagy népszerűségre tettek szert a gazdasági tevékenység végzésére való képességük miatt, de a legfeljebb 50 éves futamidejükkel alkalmatlannak bizonyultak a többgenerációs vagyon megőrzésére és gyarapítására.
E korlátozás kezelésére a jogalkotó bevezette a Vagyonkezelő Alapítványt, egy olyan egyedi alapítványtípust, amelyet arra terveztek, hogy elsődleges gazdasági funkciójaként vagyonkezelést végezzen és az alapító okiratban meghatározott kedvezményezetti kör számára kifizetéseket teljesítsen. A Vagyonkezelő Alapítvány nagyfokú rugalmassága és időben nem korlátozott működése hatékonyan tudja kiszolgálni azokat a családokat, amelyek generációkon átívelő módon kívánják kezelni vagyonukat.
A Vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény (Vatv.) legfontosabb elemei
A Vatv. törvény az ekként létrehozott és nyilvántartásba vett Vagyonkezelő Alapítványokra vonatkozik. A Vagyonkezelő Alapítványok a Polgári Törvénykönyv által szabályozott alapítványok egy altípusát képezik, tevékenységük különbözteti meg őket. A Vagyonkezelő Alapítványok gazdasági tevékenységként kezelhetik a saját vagyonukat és a vagyonkezelésükbe adott vagyont is.
A Vagyonkezelő Alapítványok nem tartoznak a bizalmi vagyonkezelésről szóló törvény hatálya alá. A Vagyonrendelő bizalmi vagyonkezelési céllal átruházhatja a vagyont a Vagyonkezelő Alapítványra. Ilyen esetekben:
- A Vagyonkezelő Alapítvány minősül a bizalmi vagyonkezelés kizárólagos kedvezményezettjének.
- A bizalmi vagyonkezelésnek nincs maximális időtartama.
- A Vagyonkezelő Alapítvány a Polgári Törvénykönyv szigorú titoktartási kötelezettségének hatálya alá tartozik.
- A Vagyonrendelő, aki bizalmi vagyonkezelés céljából vagyontárgyakat ruház át a Vagyonkezelő Alapítványra, utasíthatja a Vagyonkezelőt.
- A Vagyonkezelő Alapítványok az alapító okiratuknak megfelelően alapíthatnak társaságokat vagy szerezhetnek részesedést társaságokban.
A Vagyonkezelő Alapítványokról szóló törvény célja, hogy ezek az alapítványok önjárók legyenek, az alapítóknak lehetőségük legyen az alapítói jogok gyakorlására kijelölni a kuratóriumot. A Vagyonkezelő Alapítványok szervezetére számos kötelező rendelkezés vonatkozik, többek között az a követelmény, hogy legalább egy magyarországi lakóhellyel rendelkező természetes személy tagnak kell lennie a kuratóriumban, valamint a felügyelőbizottság vagy vagyonellenőr és az állandó könyvvizsgáló kinevezése.
Tényleges tulajdonos és a Vagyonkezelési Alapítvány
A Tényleges tulajdonos meghatározása eltérő módon történik a Vagyonkezelő Alapítványok által végzett bizalmi vagyonkezelés esetében, ami egyedülálló védelmet nyújt az érzékeny üzleti és pénzügyi információk számára. A magyar pénzmosás elleni törvény ugyanis az általános szabályoktól eltérően határozza meg a tényleges tulajdonost a Vagyonkezelő Alapítványok kontextusában:
- A tényleges tulajdonos az a magánszemély, aki a Vagyonkezelő Alapítvány vagyonának legalább 25%-os részére jogosult. Ennek hiányában,
- A tényleges tulajdonos az a magánszemély, akinek érdekében az alapítványt létrehozták vagy működik, és aki ellenőrzést gyakorol az alapítvány kuratóriuma felett. Ennek hiányában,
- A Vagyonkezelő Alapítvány kuratóriumát kell tényleges tulajdonosnak tekinteni, ha a jövőbeni kedvezményezetteket nem nevezik ki, és nincs olyan magánszemély, aki legalább a Vagyonkezelő Alapítvány vagyonának 25%-os részére jogosult.
Összefoglalva, a magyar Family Office szolgáltatások a Vagyonkezelő Alapítvány és a Hybrid Trust struktúrák által kínált egyedi funkciókkal nemcsak átfogó vagyonkezelést, hanem példátlan védelmet is nyújtanak a bizalmas pénzügyi és üzleti információknak, ami értékes jogi megoldássá teszi őket a nagyobb vagyonnal rendelkező családok számára.
A Vagyonkezelő Alapítványok adózása
A Vagyonkezelő Alapítványok adózása igen összetett és komplex, ezért cikkünkben, a teljesség igénye nélkül, csak azokat a pontokat emeljük ki, amelyek relevánssá teszik ennek a jogi struktúrának az alkalmazását a Family Office szolgáltatások területén.
A vagyonkezelő Alapítványok, hasonlóan a trust-okhoz és a hybrid-trust-okhoz, társasági adóalanyként kezelendők. Mentesülnek azonban az adófizetés alól abban az esetben, ha az alapítványnak az adott naptári évben csak befektetésekből származó bevétele volt és az alapítványt természetes személy alapította és kizárólag természetes személy kedvezményezett javára történt kifizetés.
Nem kell illetéket és adót fizetni az alapítói vagyon átadásakor. Vagyonkiadás során a kezelt vagyont két részre kell osztani: tőke és hozam. A tőke esetében a vagyonkiadás adómentes lehet. A hozam kiadása esetén a magánszemély kedvezményezettnek úgy kell adóznia, mintha osztalékot kapna. Lehetőség van arra is, hogy a vagyonkezelő alapítvány tartós befektetési számlát szerződést kössön, így 5 év után a befektetések hozama adómentessé válik.
Az Aliant-Menyhei-Molnár-B. Szabó Ügyvédi Iroda nagy tapasztalattal rendelkezik a Vagyonkezelő Alapítványok létrehozása és működtetése területén, együttműködve a Primus-Wealth-szel számos Family Office megtervezésében és felépítésében is aktív szerepelt vállaltunk. Amennyiben bármilyen kérdése van, kollégáink szívesen állnak rendelkezésre!