Mit jelent a vagyontervezés és mi a célja? Milyen eszközei vannak? Kinek a számára hasznos?
Mit jelent a vagyontervezés? Mi a célja?
A vagyonstrukturálás és hagyatéki vagyontervezés (wealth structuring and estete planning) a személyes és családi vagyon akár több generáción át történő megőrzéséhez, ezen felül gyarapításához szükséges befektetési és jogi struktúra kiépítésének folyamata. A vagyontervezés egy olyan folyamat, melyben egy természetes személy, vagy család előre elrendezi különböző vagyonelemeinek halál esetén történő átruházását.
A vagyontervezés célja a meglévő vagyon megőrzése a kedvezményezett számára, az adók és illetékek minimalizálása, mindezek mellett a tulajdonos számára a legrugalmasabb megoldás biztosítása.
A vagyontervezés több elemből áll össze egy egésszé. Ezen részegységek az öröklési jogot, értékpapír jogot, biztosítási jogot, társasági jogot, ingatlanjogot, adójogot, a bizalmi vagyonkezelést és az illetékeket gyúrják egy egésszé, amit vagyontervezésnek nevezünk. A vagyontervezés egyik legjelentősebb előnye, hogy biztosítja a vagyontervezést igénylő személy általi kontrollt a kedvezményezettek köre felé, meghatározza a tranzakciók idejét, folyamatát és mértékét is.
Kinek lehet szüksége vagyontervezésre?
Vagyontervezésre alapvetően bármilyen vállalkozásnak vagy magánszemélynek szüksége lehet. Egy sikeres családi vállalkozás esetén a vagyon felhalmozódása – persze pozitív kicsengéssel – elkerülhetetlen. A családi vagyon továbbadása átgondolt tervezést igényel. A vagyontervezés így kiemelten fontos a családi vállalkozások esetében. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy cég tulajdonosi körében érintett személy számára indokolt lehet a vagyontervezés kezdeményezése, ugyanis ő rendelkezik olyan tulajdoni hányaddal, ami egy esetleges haláleset esetén átruházásra kerül. Egy körültekintő cégtulajdonos a vagyontervezés lefolytatása esetén kivédi annak a veszélyét, hogy az addig felépített vállalkozása jövőkép nélkül maradjon.
Mik a vagyontervezés kezdeti, megelőző lépései?
Maga a vagyontervezés egy soklépcsős folyamat. Az első lépés a vagyontervezésben érintett vállalkozásban részt vállaló ügyfél családi helyzetének feltárása, állampolgárságának, adó illetőségének, pénzügyi helyzetének, örököseinek és családi állapotának feltérképezése. A cég pénzügyi helyzete és egyéb vagyonelemek lokalizációjának megismerése szintén létfontosságú a folyamat elindítása kapcsán. Az egyes vagyonelemek kezeléséért és adminisztrációjáért felelős személyek megismerése, a cég belső struktúrájának átvilágítása és megértése a vagyontervezés folytonosságában létfontosságú mérföldkő. A felmérő fázis során számításba kell venni a vagyonkezelőt segítő tanácsadók szerepét is.
Milyen vagyontervezési eszközök vannak?
A vagyontervezés alap eszközei a házassági szerződés, végrendelet és öröklési szerződés csokorból állnak össze. Ezeknél lényegesen újabb és komplexebb eszköz a bizalmi vagyonkezelés (trust) és a családi vagyonkezelő alapítvány.
A bizalmi vagyonkezelés egy olyan szerződéses viszony, amelyben a vagyon eredeti tulajdonosa, a vagyonrendelő, tőkéjét vagy annak egy részét átruházza ideiglenes jelleggel a bizalmi vagyonkezelőre, azzal a céllal, hogy a vagyonkezelő a rá bízott vagyont adminisztrálja, kezelje, gyakorolja a tulajdonosi jogokat, értékét megőrizze (lehetőség szerint gyarapítsa) és végül a vagyonrendelő által kijelölt kedvezményezetteknek vagy kedvezményezetti körnek átadja. Ennek megfelelően a bizalmi vagyonkezelési jogviszonynak három lényeges szereplője van: a vagyonrendelő, a bizalmi vagyonkezelő és a kedvezményezett. Fontos megállapítani, hogy a vagyonrendelő és a kedvezményezett nem utasíthatja a bizalmi vagyonkezelőt viszont a tevékenységét bármikor ellenőrizhetik.
A bizalmi vagyonkezelés az alábbi esetekben szűnik meg: ha a kezelt vagyon elfogy, ha a vagyonkezelő a megállapodást felmondja, ha a kezelt vagyonnak három hónapot meghaladóan nincs vagyonkezelője. A vagyonkezelő alapítvány a fentihez hasonló, de intézményesült formában megjelenő jogi személy. A VKA esetében az alapító a vagyont az alapítványra ruházza át és egyúttal kijelöli a vagyonkezelés keretrendszerét, a tevékenységet végző kuratóriumot, az ellenőrző szerveket és a kedvezményezetteket. Az alapító széleskörű jogosítványokkal rendelkezik a vagyonkezelés folyamatának meghatározás és ellenőrzése terén és a kedvezményezetté válás, valamint a vagyoni juttatás feltétel rendszerét is megszabhatja.
Létezik még egy személyre szabott vagyonkezelési szolgáltatás ez pedig az integrált családi vagyonkezelés (Family Office). Ez egy olyan integrált pénzügyi, jogi és adminisztratív szolgáltatás, amely magában foglalja a pénzügyi, befektetési, adózási, jogi, adminisztratív és biztosítási szolgáltatásokat. Ezen felül benne foglaltatik az ingatlan és ingó befektetések vizsgálata és kezelése, az ezzel kapcsolatban felmerülő ügyvédi szolgáltatások, továbbá a banki, könyvvizsgálói és vagyonkezelési műveletek átfogó kezelése is.
Hogyan lehet hatékony, egyedi igényekre szabott vagyontervezési stratégiát készíteni?
Az egyedi igényekre szabott vagyontervezési stratégia kialakításához feltétlenül szükséges a cég teljes pénzügyi megismerése, átvilágítása. A bizalmi vagyonkezelés nem kizárólag a generációváltás okán lehet elengedhetetlen egy vállalkozás számára. Szükséges lehet olyan speciális esetben is, amikor egy vagyontárgy vétele vagy értékesítése során a tényleges tulajdonos megnevezése árfelhajtó vagy árcsökkentő hatású lehet, ezért a tényleges tulajdonos nem óhajtja a piac tudomására hozni az általa birtokolt vagyontárgy tulajdonosi mivoltát.
Szintén egyedi igény lehet a vagyontervezés során a kiskorú, cselekvőképtelen vagy cselekvéseiben korlátozott személyek védelme. Szerepe van még vállalatfelvásárlások során is, ahol a szerződéskötés és a zárás közti differenciák miatt indokolttá válik a szerződéskötéskor érvényben lévő kondíciók megtartása.
Az elkészült vagyonterv folyamatos módosítást, felülvizsgálatot és alapvető rugalmasságot követel meg a felmerülő üzleti, gazdasági és jogi környezet aktuális hullámzásaira reflektálva.
Gyakran Ismételt Kérdések
A vagyontervezés az az eljárás, amely során egy magán személy tulajdonos a halálának az esetére elrendezi a különböző vagyonelemek átruházását. A vagyonterv készítésének célja a vagyontárgyak megőrzésének és gyarapításának maximalizálása a kijelölt kedvezményezettek felé.
Vagyontervezésre bármilyen jelentős tulajdonnal rendelkező magánszemélynek szüksége lehet. Családi vállalkozás esetén ez a szokásosnál is indokoltabb lehet.
Ez egy lépcsőzetes folyamat, melyben elengedhetetlen a cég vagy magánszemély pénzügyi átvilágítása. A cégben lévő tulajdoni hányad, pénzügyi mérleg, vagyoni helyzet, jogi folyamatok megismerése után a vagyontervező vázolja a kliens számára a legmegfelelőbb konstrukciót.