Cikkünkben a bizalmi vagyonkezelés alappillérével, a bizalmi vagyonkezelési szerződéssel foglalkozunk, és megvizsgáljuk azt, hogy miért fontos a területre szakosodott ügyvédre bízni annak elkészítését.
Az elmúlt hónapokban folyamatos piaci visszajelzéseket kapunk arról, hogy a 2023 szeptemberi adójogszabály módosulásokat megelőző kampányban létrehozott több ezerre becsült, többnyire nem üzletszerű bizalmi vagyonkezelési jogviszony, jelentős részben működésképtelen, részben a szerződések alkalmatlansága, szakszerűtlensége, részben pedig az ügyfelek nem megfelelő kioktatása és a kezük idő előtti elengedése miatt. Azon túlmenően, hogy ez a jogi szolgáltatók szakmai felőségét is felveti, károsan hat a bizalmi vagyonkezelés általános iparági megítélésére is. Ezért kiemelten fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet a bizalmi vagyonkezelés kapcsán azokra a szakmai kritériumokra, amelyek mellőzése esetén nem remélhetők a jogintézménytől egyébként joggal elvárható komplex előnyök.
A bizalmi vagyonkezelési szerződés, a trust hosszútávú, biztonságos működésének alapköve, ezért elengedhetetlen, hogy ezt a dokumentumot pontosan és szakszerűen állítsák össze. Amíg nincs baj, addig könnyű elbagatellizálni a bizalmi vagyonkezelési szerződés elkészítéséhez szükséges speciális tudás fontosságát. Ahhoz azonban, hogy a struktúra adta erős védelmet maximálisan ki lehessen használni, valamint igénybe lehessen venni az adózási előnyöket, elengedhetetlen egy, a szükséges multidiszciplináris tudással rendelkező bizalmi vagyonkezelésre szakosodott jogi iroda bevonása. Ennek hiányában a trust jogi bonyodalmaknak és hiányosságoknak lehet kitéve, ami veszélyeztetheti az alapító szándékait és a kedvezményezettek érdekeit.
A bizalmi vagyonkezelés felhasználási köre igen sokrétű, ezért szerteágazó tudást igényel a vagyonkezelői szerződés elkészítése: a jogi szabályozás ismerete mellett a befektetések, a számvitel és az adózás területein is alapos szakértelemre van szükség. Csak így biztosítható az, hogy egy olyan struktúra kerüljön kialakításra és lépjen működésbe, amely segíti az ügyfeleket kitűzött céljaik elérésében, miközben – az ügyvédi titok intézményén keresztül – azon is őrködik, hogy a pénzügyi és céges bizalmas adatok abszolút védelmét, valós kontrollt, teljeskörű vagyonvédelmet, maximalizált adóelőnyöket és a mindenkori szabályzásnak való megfelelést is biztosítsa.
1. Törvényi megfelelés
A bizalmi vagyonkezelőkre szakosodott ügyvédek alapos ismeretekkel és szakértelemmel rendelkeznek a bizalmi vagyonkezelési jog területén. Ez biztosítja, hogy a trustot helyesen és az összes jogi követelménynek megfelelően hozzák létre. A területen kevéssé jártas szakemberek nem minden esetben naprakészek a törvényi szabályozások változásainak területén, figyelmen kívül hagyhatnak kritikus jogi részleteket, ami a jövőben potenciális jogi problémákhoz vezethet. Ugyanakkor a vonatkozó jogi szabályozás teljes körű ismerete sem garancia arra, hogy az elkészült szerződés hosszú távon is kiállja a gyakorlat próbáját. Valóban felkészült jogi szolgáltatást csak olyan jogi szakember tud adni, aki maga is gyakorló vagyonkezelő, napi szinten szembesül a különféle működési problémákkal és szünteti meg azokat. Márpedig ilyenből nem sok akad ma még.
2. Testreszabott bizalmi struktúrák
A szakemberek személyre szabott tanácsot tudnak adni az ügyfelek egyedi igényeinek leginkább megfelelő vagyonkezelési típusról. Olyan bizalmi vagyonkezelési struktúrát tudnak kialakítani, amely összhangban van az ügyfél céljaival, adótervezési stratégiáival és vagyonvédelmi követelményeivel, és nem utolsó sorban anyagi lehetőségeivel.
3. Adóhatékonyság
A bizalmi vagyonkezelésre szakosodott ügyvédeknek jól kell ismerniük a releváns adószabályokat, és tanácsot kell tudni adniuk egy adózási szempontból is optimális struktúra kialakítására. Ez a szakértelem segít az adókötelezettségek minimalizálásában és a bizalmi vagyonkezelés nyújtotta előnyök maximalizálásában. Enélkül a bizalmi vagyonkezelési szerződés nem több egy üres, és többnyire haszontalan váznál, amelyet az ügyfél nem fog tudni érdemben használni.
4. Komplex vagyonkezelés
Ha a kezelendő vagyon komplex összetételű, abban jelen van a készpénzen túl egy már megkévő értékpapír portfólió, de részét képezi társasági részesedés, ingatlan, szellemi alkotás, követelés, nagyobb értékű gyűjtemény, de akár külföldön fellehető vagyonelemek is, olyan jogi tanácsadót kell találni, aki a saját megalapozott szakmai tudásán túl más, akár külföldi szakemberekkel is képes hatékonyan együttműködni, vagyis aki megfelelő szakmai network tagjaként is el tud járni.
5. Kockázatcsökkentés
A bizalmi vagyonkezelésnek is vannak kockázatai. Ezek felmérése, időben való észlelése és minimalizálása a megfelelő gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező jogi tanácsadó erőssége, így biztosítva a kezelt vagyon szilárd védelmét a hatóságokkal, hitelezőkkel vagy másokkal kialakult jogviták esetén.
6. Konfliktus kezelés, jogviták rendezése
A bizalmi vagyonkezelés szereplői közötti viták vagy a bizalmi vagyonkezeléssel kapcsolatos problémák esetén a területre szakosodott jogi szakemberek jobban felkészültek e viták hatékony és eredményes rendezésére, gyakran elkerülve a költséges és hosszadalmas pereskedést.
7. Folyamatos támogatás és adminisztráció
A bizalmi vagyonkezelési szerződés megalkotása és szükség esetén hatósági regisztrációja, még csak szükséges, de koránt sem elégséges előfeltétele a bizalmi vagyonkezelés megkezdésének és folytatásának. Az igazi feladat még csak most kezdődik: folyamatos adminisztráció, rendszeres felülvizsgálatok, szükség szerinti finomhangolások, a külső szolgáltatók (pl. bankok) diszfunkcióiból eredő működési zavarok elhárítása, napi szintű vagyonkezelési döntések meghozatala stb. A trustokra szakosodott szakemberek e vonatkozásban is folyamatos támogatást tudnak nyújtani, biztosítva, hogy a trust idővel a lehető legzökkenőmentesebben működjék.
8. A nyugalom
Egy bizalmi vagyonkezelésre szakosodott jogász igénybevételének talán legfontosabb előnye az, hogy nyugalmat biztosít. A vagyonrendelők és a kedvezményezettek egyaránt biztosak lehetnek abban, hogy a trustot helyesen hozták létre, hatékonyan kezelik, és az alapító kívánságainak megfelelően védik és osztják szét, ha eljön az ideje.
A bizalmi vagyonkezelés biztonságát Magyarországon kifejlett jogi és intézményi keretek garantálják, és mindenki számára elérhető az a struktúra, amely képes a vagyon biztonságát maximálisan garantálni. Fontos tudni, hogy a bizalmi vagyonkezelés nyújtotta előnyök maximális kihasználásához alapos tervezésre és egy felkészült, a teljes folyamatot átlátó szakmai csapatra van szükség. Ebben az esetben is igaz az, hogy ha időben cselekszünk, és alapos tervezés előzi meg a mi konkrét helyzetünkre és céljainkra kialakított konstrukció felállítását, akkor tudjuk a lehető legtöbbet kihozni a magunk és családunk részére ebből az izgalmas és hatékony jogi struktúrából.